Finansla

airdrop-nedir-cesitleri-nelerdir-nereden-takip-edilir

Airdrop Nedir? Airdrop Türleri Nelerdir?

Airdrop Nedir? Airdrop Türleri Nelerdir?

Herkese merhabalar, bu yazımızda blockchain teknolojisi ve kripto para piyasası terimlerinden birisi olan airdrop’lar hakkında olacak. Genel olarak airdrop nedir, airdrop nasıl alınır, airdrop nerelerden takip edilir, airdrop türleri nelerdir, airdrop ile ico farkları başlıklarıdır. Blockchain teknolosini ve kripto paraları derinlemesine öğrenmek için eğitimlerimizi inceleyebilirsiniz: Blockchain Teknolojisine Giriş

Airdrop Nedir?

Türkçe karşılığı “hava desteği” olan airdrop, yeni bir kripto para türünün tanınırlığını artırmak için cüzdan adreslerine token veya coin gönderilmesini içeren bir pazarlama metodudur. Bu yöntemde kullanıcılara ilgili kripto para birimi ile ilgili tweet paylaşma gibi hizmetler karşılığında küçük miktarlarda token veya jeton ücretsiz olarak verilmektedir. Kripto para birimlerinin yanı sıra NFT adı verilen ve aslında değişmez token olan ürünler de airdrop yöntemi ile dağıtılabiliyor. Bugün birçok NFT koleksiyonu için bir airdrop düzenleniyor. Airdrop’un amacı çoğunlukla yeni bir kripto para birimini tanıtmaktır. Airdroplar kripto para birimi ile daha fazla kişiye ulaşmak için kullanılmaktadır. Bazen kripto borsaları veya cüzdanlar gibi hizmet sağlayıcılar, sadık müşterileri ödüllendirmek için airdrop yöntemini kullanabilir.

Airdrop’lar genellikle şirketin web sitesinde, kripto forumlarında veya sosyal medyada duyurulur. Airdroptan faydalanmak için bir kripto para cüzdan adresinizin olması gerekir. Bir Airdrop ile İlk Madeni Para Arzı (ICO) arasındaki fark nedir? Airdrop etkinlikleri, İlk Para Arzı (ICO) etkinliklerinden farklıdır. ICO etkinliklerinin amacı, yeni bir kripto para birimini finanse etmektir. ICO’lar ücretsiz değildir ve bu etkinliklerde ödemeler diğer kripto para birimlerinde yapılır. Airdrop ise tamamen ücretsizdir. Hatta çoğu zaman piyasaya sürülecek yeni bir kripto para biriminin farkındalığını artırmak, dolayısıyla ICO’ya katılımı artırmak için airdrop’lar düzenleniyor. Bu şekilde, yeni bir jeton veya madeni para piyasaya çok daha güçlü bir giriş yapabilir.

Airdrop türleri nelerdir?

Airdrop’lar genel olarak dört kategoriye ayrılabilir:

  1. Ödül airdrop’ları
  2. Standart airdrop
  3. Tutucu airdrop
  4. Hard fork airdrop

Bir ödül airdropunda katılımcılar, sosyal medyada paylaşımda bulunmak veya bir gönderide arkadaşlarını etiketlemek gibi hizmetler karşılığında ödül olarak kripto para birimi alırlar. Ödül airdrop’ları ayrıca bir çekiliş yoluyla dağıtılabilir. Standart airdrop’lar, kullanıcıların adlarını, soyadlarını veya e-posta adreslerini girerek kolayca kaydolabilecekleri airdrop türleridir. Bu airdropların amacı genel olarak geniş bir kullanıcı bilgi ağı oluşturmaktır. Tutucu airdrop’ları, katılımcıların airdrop’a hak kazanabilmeleri için cüzdanlarında belirli bir miktarda ilgili kripto para birimine sahip olmalarını gerektirir. Bu tür airdrop, jeton sahiplerini ödüllendirmek için tasarlanmıştır. Son olarak, fork yoluyla üretilen coinler için hard fork (hard fork) airdropları organize edilmektedir. Bu paralar, bir airdrop yoluyla orijinal para sahiplerine verilir.

airdrop-nedir-cesitleri-nelerdir-nereden-takip-edilir
airdrop-nedir-cesitleri-nelerdir-nereden-takip-edilir

Airdrop nasıl alınır?

Airdrop dağıtımı için genellikle iki yöntem kullanılır. Birincisi, kullanıcıların cüzdanlarındaki kripto para birimi karşılığında belirli bir miktarda airdrop ile ödüllendirildiği yerdir. Örneğin, Temmuz 2017’de, o zamanlar OmiseGO olarak bilinen OMG Ağı bir airdrop düzenledi. Bu airdropta Ethereum (ETH) cüzdanlarında 0.1 ETH ve üzeri olan tüm kullanıcılara 0.075 OMG’den 1 ETH’ye oranında 1 ETH değerinde OMG token verildi. İkinci yöntem, yeni bir kripto para birimini tanıtmak için ücretsiz olarak verildiği yerdir. Bunun için bazen sosyal medyada paylaşım gibi hizmetler istenebilir veya çekiliş yapılabilir. Bununla birlikte, kullanıcıların airdrop’a katılmak için cüzdanlarında başka bir kripto para tutması gerekeceği beklenmiyor. Bir airdroptan faydalanmak için, ilgili kripto para biriminin oluşturulduğu blok zinciri ile uyumlu bir kripto para cüzdanına sahip olmanız gerekir. Bir airdrop aracılığıyla dağıtılan kripto varlıkları, kripto cüzdanınıza gönderilir. Bugün çoğu altcoin, ERC-20 standardı kullanılarak Ethereum blok zinciri üzerine kuruludur, bu nedenle Ethereum cüzdanları genellikle airdroplar için kullanılır.

Yaklaşan airdroplar hakkında nereden bilgi bulabilirsiniz?

Yaklaşan airdrop’ları listeleyen web siteleri vardır, böylece her airdrop’un ne zaman ve nasıl gerçekleşeceğini görmek için oradan kontrol edebilirsiniz. Bu web sitelerinin ayrıca genellikle masaüstü ve mobil bildirimleri vardır, bu nedenle onları, ilgilendiğiniz bir airdrop olduğunda sizi uyaracak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sitelerden en çok tercih edileni coinmarketcap.com ve coinmarketcal.com siteleridir. Ayrıca, mevcut airdrop’lardan haberdar olmak için sosyal medyayı ve kripto forumlarını takip edebilirsiniz. Son olarak, borsalar da genellikle kendi web sitelerinde veya bloglarında yaklaşan airdrop’lar hakkında yayınlar. Jetonlarınızı bir airdroptan aldıktan sonra, onları güvenilir bir kripto borsasında satabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olması halinde yorum yazabilirsiniz.

 

blockchain-teknolojisi-egitimi
blockchain-teknolojisi-egitimi

Bir cevap yazın

This site uses User Verification plugin to reduce spam. See how your comment data is processed.